Verloting Advendo Franeker dit jaar digitaal

FRANEKER Al veertig jaar op rij gingen de leden van muziekvereniging Advendo bij de deuren langs om loten te verkopen. Dat liep altijd uitstekend, veel stadgenoten steunden de vereniging. De 41ste keer moeten de loten digitaal aan de man gebracht worden, bij de deuren langs is in tijden van corona niet mogelijk.

,,Heel jammer want we bereiken nu minder mensen. Vooral ouderen zijn er veel minder bekend mee. Als we aan de deur kwamen en zeiden dat we loten verkochten voor Advendo, verkochten we in niet al te lange tijd alle 3500 loten. We merken dat het nu een stuk moeizamer gaat, er zijn nu zo’n 700 loten verkocht. We begrijpen het wel, mensen moeten naar de website, moeten daar hun gegevens invullen en krijgen dan via de mail hun loten. Ook de uitslag krijgen ze via de mail binnen. Een stuk onpersoonlijker allemaal. Toch hopen we dat er nog wat loten verkocht worden, het is voor onze vereniging altijd wel een belangrijke bron van inkomsten”, vertelt voorzitter Marjan de Beer-de Boer, ,,Van dat geld kopen we nieuwe instrumenten. Op die manier kunnen we muziek blijven maken en kunnen we ook zorgen voor goede en voldoende instrumenten voor het opleiden van onze jeugdleden. We hebben een prachtige prijzenpot, er zijn geldprijzen te winnen van 400, 200 en 100 euro en tegoedbonnen die te besteden zijn bij Franeker ondernemers.’’

Geen stip aan de horizon

Het zijn lastige tijden voor verenigingen, Advendo is daar geen uitzondering op. ,,Het is een prachtige vereniging waar ik het ontzettend naar mijn zin heb. Toen ik hier kwam, zag ik een orkest met potentie. Dat begon er net door hard werken uit te komen en nu staan we stil. Het wordt straks hard werken om weer op dat niveau te komen”, vertelt dirigent Siemen Hoekstra, ,,Op 14 maart zouden we ons voorjaarsconcert hebben met ‘The Voice of Waadhoeke’, 12 maart was de laatste repetitie. Op het allerlaatste moment ging het niet door. Kort daarna ging alles op slot en konden we niet meer repeteren. Nu waren we net weer wat aan de gang, de ene helft van de tijd de houtblazers, de andere helft de koperblazers en nu liggen we weer stil. Gelukkig mag de jeugd nog wel repeteren. Online lessen doen we niet, maar de leden mogen mij wel een filmpje sturen waarop ze muziek maken, dan zeg ik wat ik ervan vind.’’

Hoekstra is dirigent van vijf korpsen. Al zijn werkzaamheden liggen grotendeels stil. ,,Het vervelende is dat we niet weten hoe lang we nog op deze manier door moeten, er is geen stip aan de horizon waar we naartoe kunnen werken. Gelukkig heeft de pandemie ons nog geen leden gekost, maar alle leuke dingen komen te vervallen. Toen we wel mochten repeteren, hadden we geen pauze en geen nazit. De barbecue aan het einde van het seizoen kon niet doorgaan. En als orkest wil je optreden, daar werk je naartoe, het is lastig nu gemotiveerd te blijven”, aldus Marjan de Beer, ,,We proberen nu met kleine acties de boel bij elkaar te houden. Zo heeft het bestuur cadeautjes gekocht voor de leden voor Sinterklaas, ze mogen zelf een gedichtje maken en dat mailen. Via appgroepen houden we contact met elkaar. In april hebben we een ‘online borrel’ gehad, dat doen we met de kerst nog een keer.’’

Jubileum

In 2022 hoopt Advendo het 100-jarig jubileum te vieren. ,,Het is lastig met de voorbereidingen, we willen het bedrijfsleven vragen ons te steunen, maar het is nu een rare tijd om aan te kloppen. We hopen dat we er nog goed uit gaan springen en dat we over twee jaar gewoon een prachtig jubileum kunnen vieren.’’

Wie de vereniging wil steunen en loten wil kopen, kan terecht op advendo-franeker.nl.

Suwarda Vis.